هرآنچه در آستانه مسابقات کوپا لیبرتادورس آمریکای جنوبی باید بدانید

هرآنچه در آستانه مسابقات کوپا لیبرتادورس آمریکای جنوبی باید بدانید

کوپا لیبرتادورس آمریکای جنوبی از سری مسابقاتی است که میلیون‌ها بیننده در سراسر جهان را به خود جذب می‌کند و اصولا شرط بندی‌های بزرگی بر روی این مسابقات بسته می‌شود. در ادامه مطلب در خصوص تاریخچه این تورنومنت و هر آنچه لازم است بدانید، می‌پردازیم.

تاریخچه کوپا لیبرتادورس آمریکای جنوبی:

این مسابقات برای اولین بار در پایتخت کشور شیلی، سانتیاگو در سال ۱۹۴۸ برگزار شد و در آن زمان با نام جام قهرمانان آمریکای جنوبی شناخته می‌شد که البته چند سال بعد بار دیگر نام آن به کامپیونِس آمریکا” (جام قهرمانان آمریکا) تغییر یافت و هر سال در ماه ژانویه تا آگوست توسط  کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی برنامه ریزی و برگزار می‌شد.  در ۵ مارس ۱۹۵۹ در بیست و چهارمین کنگره آمریکای جنوبی که در بوینس ‌آیرس برگزار شد، این رقابت توسط کمیته امور بین ‌الملل به تصویب رسید. لازم به ذکر است که بالاخره در سال ۱۹۹۶ شکل نهایی مسابقات تثبیت و به شکل کنونی درآمد و نام آن نیز کوپا لیبرتادورس آمریکای جنوبی گذاشته شد. هم چنین تیم‌های مکزیکی هم از سال ۱۹۹۸ به بعد در این مسابقات دعوت شدند. رسمی شدن مسابقات باعث شد تا باشگاه واسکو داگاما، قهرمان آن زمان آمریکای جنوبی، در این مسابقات در سال ۱۹۹۷ شرکت کند و در پی آن همه تیم‌هایی که تا آن زمان قهرمان لیبرتادورس شده بودند، آمادگی خود را برای حضور در مسابقات اعلام کردند. جالب است بدانید به خاطر تغییر اسپانسری برگزاری مسابقات باز هم نام لیبرتادورس از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ تغییر پیدا کرد و نام آن جام لیبرتادورس تویوتا گذاشته شد و از سپتامبر سال ۲۰۰۷ به بعد بانک اسپانیایی بانکو سانتاندر که یکی از بانک های معتبر و بزرگ آمریکای جنوبی است، به عنوان حامی مالی مسابقات شناخته می‌شود.

قهرمان مسابقات

تیمی که به عنوان قهرمانی لیبرتادورس دست پیدا می‌کرد، مستقیم به مسابقات جام باشگاه‌های جهان و نیز جام لیبرتادورس سال بعد راه پیدا کرده و همچنین در یک بازی با قهرمان کوپا آمریکای جنوبی، همانند قاره های دیگر، قهرمان سوپرجام این قاره مشخص می‌گردد.

چگونگی برگزاری مسابقات از گذشته تا فصل ۲۰۰۴- ۲۰۰۵

مشخص است که همانند سایر چیزهای دیگر روند برگزاری مسابقات نیز تغییر پیدا کرد. در ابتدای مسابقات مراحل حذفی برگزار می‌شد و تیم‌ها پس از رویارویی با یک دیگر در یک یا چند بازی، حذف می‌شدند و تیم برنده به دور بعدی تا فینال به همین ترتیب صعود می‌کرد. بعد از آن چند دوره به صورت گروهی- حذفی برگزار گردید و به هر کشور چند سهمیه برای حضور داده شد.

روش دیگری که برای صعود از مرحله گروهی در دهه ۹۰ درنظر گرفته شد این بود که در صورت تساوی دو تیم، تفاضل گل تیم برنده و صعود کننده به دور بعدی را تعیین می‌کرد و اگر این اتفاق در فینال می‌افتاد در نهایت کار به ضربات پنالتی برای تعیین تیم قهرمان کشیده می‌شد.

برگزاری مسابقات از سال ۲۰۰۵- تاکنون

روند برگزاری مسابقات در طول سال‌ها در موارد جزیی تغییر پیدا می‌کرد تا آن که در فصل ۲۰۰۴- ۲۰۰۵ روند آن تاکنون به ثبات نهایی رسید و بدین صورت شد که در مجموع ۳۸ تیم در تورنمنت حاضر می‌شوند و در مرحله گروهی ۲۶ تیم باقی می‌مانند که سهمیه برای هر کشور بدین صورت است: چهار تیم برتر باشگاهی آرژانتین و برزیل و دو تیم برتر بولیوی، شیلی،‌ اکوادور، کلمبیا، مکزیک، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه و ونزوئلا مجموع تیم‌هایی را تشکیل می‌دهند که در مرحله گروهی شرکت دارند. هم چنین مدافع عنوان قهرمانی هم مستقیم در مرحله گروهی حاضر خواهد شد. ۱۲ تیم باقیمانده در یک مرحله مقدماتی به صورت رفت و برگشت بازی می‌کنند تا چهره ۶ تیم دیگر مرحله گروهی مشخص شود. شرکت‌کنندگان در مرحله مقدماتی تیم پنجم آرژانتین و برزیل، و تیم سوم نه کشور دیگر و نیز یک تیم از کشوری است که مدافع عنوان قهرمانی از آن کشور می‌باشد.

تعیین مراحل گروهی و قهرمانی

۳۲ تیمی که در مرحله گروهی حضور دارند در هشت گروه چهار تیمی با یک دیگر به رقابت می‌پردازند که هرکدام بدین ترتیب باید شش بازی را سه بازی در خانه خود و سه بازی در خانه حریف، انجام دهند تا بیشترین امتیاز در هر گروه تکلیف صعود کننده را مشخص نماید. تیم‌های اول و دوم هر گروه راهی مرحله یک هشتم نهایی می‌شوند و در آنجا تیم‌های برنده از طریق سیستم حذفی و در دو بازی رفت و برگشت تعیین می‌شوند. در بازی نهایی قانون گلِ زده در خانه حریف ملاک قرار نمی‌گیرد. فینال تنها یک بازی است که تکلیف قهرمان در وقت اضافه و در نهایت پنالتی مشخص می‌گردد. مسابقات مرحله حذفی قرعه‌کشی نمی‌شوند بلکه بر اساس نتایج تیم‌ها در مرحله گروهی تعیین می‌شود. به غیر از مرحله نیمه نهایی که اگر دو تیم از یک کشور در این مرحله حاضر باشند، این دو تیم بدون توجه به نتایجی که کسب کرده‌اند، رو در روی هم قرار می‌گیرند تا هیچگاه برگزار کنندگان دیدار فینال دو تیم از یک کشور با هم رقابت نکنند و از دو تیم متفاوت رو به روی یک دیگر قرار گیرند.

بد نیست با برخی بازیکنانی که از گذشته در این مسابقات رکورد گلزنی از خود بر جای گذاشتند آشنا شوید:

  • ۱- آلبرتو اسپنسر از اکوادور، ازسال‌ ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۲، ۵۴ گل
  • ۲- فرناندو مورِنا از اوروگوئه، از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۶، ۳۷ گل
  • ۳- پدرو روچا از اوروگوئه، از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۹، ۳۶ گل
  • ۴- دانیل اونه‌گا از آرژانتین، از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۳، ۳۱ گل
  • ۵- خولیو مورایس از اوروگوئه، از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۱، ۳۰ گل
  • ۶- آنتونی دِ آویلا از کلمبیا، از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۸- خوان سارناری از آرژانتین، از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۶، ۲۹ گل
  • ۷- خوان کارلوس سانچز از آرژانتین، از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۲- لوئیز آرتیمه از آرژانتین، از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۴، ۲۶ گل
  • ۸- اوسوالدو رامیرز از پرو، از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۱- آلبرتو فدِریکو آکوستا از آرژانتین، از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۴- پالینیا از برزیل، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۱، ۲۵ گل
  • ۹- لوئیز فرناندو سالیناس از بولیوی، از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۲، ۲۴ گل
  • ۱۰- کارلوس آگیه‌را از اوروگوئه، از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۸- جرزینیو از برزیل،‌ از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۱، ۲۳ گل

قهرمان سال ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ تیم فلامینگو برزیل موفق شد برای دومین بار در تاریخ خود قهرمانی در این مسابقات را جشن بگیرد.

هرآنچه در آستانه مسابقات کوپا لیبرتادورس آمریکای جنوبی باید بدانید

فرم نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *